Хронологія подій у районі м. Іловайськ у серпні 2014 року
З травня по серпень 2014 року у визначених районах ізоляції силам антитерористичної операції (далі – АТО) вдалося:
- визволити частину території Донецької і Луганської областей, яка знаходилася під контролем незаконних збройних формувань Російської Федерації (далі – НЗФ РФ);
- повернути та відновити державну владу у містах Маріуполь, Слов’янськ, Артемівськ та інших населених пунктах;
- взяти у напівоточення угруповання НЗФ РФ в районі Донецька і Горлівки та створити певні умови для припинення постачання їм зброї і боєприпасів Російською Федерацією, а станом на 30.07.2014 взяти під контроль понад 250 км ділянки державного кордону у Донецькій та Луганській областях.
Проте, станом на 07-11.08.2014 обстановка в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей, в тому числі і в Секторі «Б», залишалась складною.
Основні зусилля незаконних збройних формувань були зосереджені на стримуванні дій сил АТО. Для цього продовжувалось накопичування сил і засобів НЗФ РФ у районах населених пунктів Шахтарськ, Торез, Сніжне. Найбільш складною обстановка була у містах: Донецьк, Горлівка, Луганськ, Свердловськ, Первомайськ, Іловайськ, Сніжне, Стаханов та Шахтарськ.
У населених пунктах відзначалось значне зосередження сил та засобів НЗФ РФ, а саме: Горлівка – до 800 осіб (з подальшим нарощуванням до 3 тис.), Єнакієве – до 2100 осіб, Іловайськ – зосереджено угруповання бойовиків у складі 2-х батальйонів по 7 рот у кожному (орієнтовно понад 1200 осіб).
При цьому 07-11.08.2014 угруповання ЗС та ВВ МВС РФ уздовж державного кордону України нараховувало до 32 батальйонно-тактичних груп (далі – БТГр) та 3 ротно-тактичних груп (далі – РТГр). Загалом кількість особового складу складала не менше 45 000 осіб, танків – до 160 одиниць, бойових машин піхоти (далі – БМП) і бронетранспортерів (далі – БТР) – до 1360 одиниць, артилерії – до 350 одиниць, реактивних систем залпового вогню (далі – РСЗВ) – до 130 одиниць, бойових літаків – 192 одиниці, вертольотів – 137 одиниць.
Командування ЗС РФ продовжувало активні заходи щодо нарощування угрупування військ поблизу державного кордону України за рахунок розгортання військових частин та з’єднань, посилених артилерією. Продовжувалось проведення бойової підготовки ЗС РФ поблизу державного кордону України.
Основні зусилля НЗФ РФ були спрямовані на стримування дій сил АТО та утримання під контролем населених пунктів Ясинувата і Харцизськ з метою недопущення остаточного оточення м. Донецьк.
У містах проводились заходи з інженерного обладнання позицій, здійснювалося мінування під’їзних шляхів та об’єктів транспортної інфраструктури.
На виконання рішення Штабу АТО, станом на 07-08.08.2014 підрозділи 40-го батальйону територіальної оборони 17-ї окремої механізованої бригади, а також частини сил 3 БТГР 51 ОМБР блокували м. Іловайськ, чим забезпечили контроль за основними транспортними комунікаціями.
У період 12-23.08.2014 за рішенням Штабу АТО на території Донецької та Луганської областей від 11.08.2014 планувалась операція з розгрому основних сил незаконних збройних формувань, що входили до складу терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» у містах Єнакієве, Горлівка, Первомайськ, Стаханов та у прилеглих до них районах; повне блокування міст Луганськ, Донецьк та Макіївка; звуження зовнішнього кола ізоляції та відновлення діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування в районах, що вивільняться.
Також планувалось завершити зачистку м. Іловайськ Донецької області від терористів та взяти його під контроль.
Це дозволило б здійснити повне блокування незаконних озброєних підрозділів зазначених терористичних організацій у місті Донецьк із півдня та сприяло б просуванню сил АТО у напрямку міста Зугрес, а також інших сил і засобів у напрямку Харцизьк - Зугрес з півночі, для повного блокування та звільнення населеного пункту Донецьк.
11 серпня 2014 року керівництвом АТО видано наказ, на виконання якого командуванням сектору «Б» розроблено замисел, одним із завдань якого було блокування силами ЗС України та зачистка від незаконних збройних формувань міста Іловайськ. До виконання бойового завдання були залучені сили окремих батальйонів МВС України і НГ України.
Відповідно до вказаних наказу та замислу, передбачалось взяття міста Іловайськ разом із контролем північних околиць міста Макіївка, що мало призвести до встановлення контролю над шляхами постачання та у подальшому дозволяло оточити і звільнити місто Донецьк від терористів.
У проведенні операції по розгрому основних сил НЗФ у м. Іловайськ та взятті його під контроль разом із підрозділами ЗС України також приймали і підрозділи МВС України “Дніпро-1”, “Шахтарськ”, “Азов”, “Миротворець”, “Херсон”, “Світязь”, “Івано-Франківськ” та батальйон НГ України «Донбас».
У результаті виконання бойового завдання при підтримці ЗС України батальйонам МВС України і НГ України вдалося зайти у місто Іловайськ та закріпитися у західній частині міста. Іншу частину міста утримували НЗФ РФ.
Зважаючи на суттєві успіхи наших військ, з метою уникнення поразки вказаних терористичних організацій у третій декаді серпня 2014 року керівництвом ЗС РФ організовано пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗС України з Росії.
У період 8-23.08.2014 по позиціях сил АТО на напрямках Савур-Могили – Успенки – Амвросіївки військовослужбовцями ЗС РФ систематично здійснювалися масові ракетно-артилерійські обстріли з РСЗВ БМ-21 «Град», БМ-30 «Смерч» та 9П140 «Ураган», з наростаючою інтенсивністю.
Наймасштабніше вторгнення відбулось у ніч із 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення ЗС РФ складалися з дев’яти батальйонно–тактичних груп: 3500 осіб особового складу; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК, які увійшли на адміністративну територію України в районі населених пунктів Побєда – Берестове Старобешевського району Донецької області, з подальшим маршем в район м. Іловайськ Донецької області, де здійснили прорив підрозділів ЗС України та інших військових формувань.
З метою введення в оману та подальшого віроломного вбивства українських військовослужбовців, на російській військовій техніці були завчасно зняті або замасковані тактичні знаки та нанесені розпізнавальні позначки українських підрозділів, що заборонено ст. 37 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949 (Протокол I) від 08.06.1977.
Згідно з отриманими слідством даними Служби безпеки України, розвідувальних органів та Об’єднаного штабу АТО, критичне співвідношення військових сил України у районі міста Іловайськ з підрозділами ЗС РФ та представників терористичних організацій «ДНР», «ЛНР» складало: особовий склад – 1 до 18; танки – 1 до 11; бронетехніка – 1 до 16; артилерія – 1 до 15; «Гради» - 1 до 24.
Внаслідок масових бойових зіткнень підрозділів сил АТО з підрозділами ЗС РФ, а також одночасних систематичних масових ракетно-артилерійських обстрілів позицій українських військовослужбовців з території РФ окремі підрозділи Збройних Сил України вимушені були залишити ділянки державного кордону на рубежі Кутейнікове – Мокроєланчик, а також позиції у районах населених пунктів Савур-Могили, Мануйлівки, Березове, південніше Донецька, що призвело до послаблення лівого флангу угруповання сил АТО і ускладнило виконання завдань підрозділами в районі Іловайська. Все це в подальшому призвело до оточення підрозділів сил АТО в Іловайську.
Унаслідок довготривалих потужних ракетно-артилерійських ударів з боку збройних сил РФ (у тому числі з російської території) по частинах і підрозділах сил АТО, а також наступальних дій тактичних груп ЗС РФ на Іловайському напрямку, були створені умови для оточення окремих підрозділів сектору «Д» і «Б» та нанесення їм значних втрат. Решта частин і підрозділів сектору «Д», які виходили для посилення державного кордону, у наслідок обстрілів з боку противника понесли значні втрати та були деморалізовані (без наказів покидали займані позиції, озброєння і військову техніку та хаотично відходили у глиб території країни).
24.08.2014 директивою штабу АТО, Сектор «Д» було ліквідовано, частина підрозділів передана сектору «Б», а інша частина виведена з зони проведення АТО для проведення заходів відновлення боєздатності. Бойові дії підрозділів Сектору «Д», за умови їх боєздатності, могли б суттєво вплинути на подальше виконання завдань угрупуванням військ Сектору «Б».
Враховуючи реальну загрозу вторгнення вздовж усього російсько-українського кордону, Збройні Сили України фактично не мали достатньої кількості сил для збільшення контингенту військ на Донецькому напрямку та одночасного забезпечення оборони інших ділянок державного кордону.
Унаслідок раптового масштабного вторгнення 24-25.08.2014 регулярних підрозділів Збройних Сил РФ та їх маршу в напрямку міста Іловайськ сили та засоби секторів «Б» та «Д» у складі відповідних підрозділів 51 омбр, 17 окремої танкової бригади, 93 омбр, 55 окремої артилерійської бригади, 91 окремого полку оперативного забезпечення, 121 окремої бригади зв’язку, 40 Батальйону територіальної оборони (далі – БТрО), 73 морського центру спеціального призначення, зведеного підрозділу військовослужбовців ЗС України (Савур-Могила), підрозділів МВС України «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», «Азов», «Шахтарськ» та батальйон НГ України «Донбас», які знаходились в районі указаного населеного пункту, потрапили в оточення значно переважаючих за чисельністю підрозділів ЗС РФ (райони населених пунктів Покровка, Троіцько - Харцизьк, Зугрес, Харцизьк Донецької області), які вторглись на територію України (з півдня та південного заходу) та НЗФ (з заходу, півночі і сходу).
Для деблокування Іловайська було підготовлено резерв зі складу 79 та 95 окремої аеромобільної бригади (далі – оаембр) кількістю до 2 тисяч осіб. У зв’язку з цим Штабом АТО був розроблений Замисел від 27.08.2014, відповідно до якого, військам резерву керівника АТО у взаємодії з підрозділами сектору «Б» було поставлене бойове завдання по деблокуванню підрозділів ЗС України, МВС України та НГ України, які перебували в м. Іловайськ Донецької області та завершенню «зачистки» м. Іловайськ. Проведення операції планувалося здійснити 27-28.08.2014, але з причин відновлення 79 оамбр зазначену операцію було перенесено на 01-02.09.2014.
За цей період штабами АТО та секторів, крім операції з виведення підрозділів ЗС України, батальйонів МВС України і НГ України з оточення к районі м. Іловайськ були сплановані і проведені операції по утриманню стратегічно важливих об’єктів аеродрому Луганськ, Новосветлівки, Хрящуватого, а також здійснено рейдові дії на території, яка була зайнята противником зі звільнення населених пунктів Тельманово та Новоазовськ.
Конвої сектору «Б» з боєприпасами, продуктами та водою не в змозі були пройти до підрозділів, які діяли в Іловайську та навколо нього. Кількість поранених та вбитих зростала, а можливості евакуювати їх не було у зв’язку з оточенням. У зв’язку із ситуацією яка складалася суттєво погіршився морально-психологічний стан та бойовий дух підрозділів.
Внаслідок потужного вогневого впливу з боку противника на батальйони МВС України і НГ України у районі Іловайська, враховуючи критичність ситуації, командуванням сил АТО визначено основною задачею збереження життя українських воїнів. З цією метою розпочато перемовини між керівником АТО Муженком В.М. та представниками ГШ ЗС РФ (заступником начальника ГШ ЗС РФ Богдановським М.В., начальником Головного оперативного управління ГШ ЗС РФ Картаполовим А.В., начальником Головного штабу Сухопутних військ – першим заступником Головнокомандувача Сухопутних військ Істраковим С.Ю., начальником Центрального командного пункту ГШ ЗС РФ Мізинцевим Є.М.), а також на рівні керівництва сектору «Б» та підрозділів ЗС РФ, про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу з оточення українських військовослужбовців.
Лише між керівником АТО Муженком В.М. і заступником начальника ГШ ЗС РФ Богдановським М.В. упродовж 26-28.08.2014 відбулося 12 телефонних розмов. У ході перемовин представники ЗС РФ постійно змінювали час та умови виходу з оточення та затягували час. Як показали подальші події, представники ЗС РФ умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій по маршруту виходу сил АТО з оточення.
28.08.2014 представниками ЗС РФ було надано службовим особам керівництва АТО усні гарантії безпечного виходу на світанку 29.08.2014 з оточення українських військовослужбовців колоною на військовій техніці у похідному (не бойовому) порядку за маршрутом з району м. Іловайськ до рубежу Старобешеве – Новокатеринівка Старобешевського району Донецької області.
Додатковою гарантією безпечного виходу мали стати захоплені у полон російські військовослужбовці, щодо яких була домовленість передати їх представникам Збройних Сил РФ після виходу з оточення.
29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом із полоненими російськими військовослужбовцями під час виходу за визначеним маршрутом в якості гуманітарного коридору особового складу підрозділів сил АТО у похідному (не бойовому) порядку в районі насалених пунктів Старобешево, Чумаки, Новодворське, Агрономічне, Многопілля, Червоносільське, Осикове, Новокатеринівка Донецької області.
За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429- отримали поранення різного ступеню тяжкості, понад 300 – потрапили у полон (на цей час у полоні залишається 41 особа), зникло безвісти більше 500 осіб (на цей час залишається безвісти зниклими 93 особи), Збройні Сили України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн. грн.
2690