Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Вікторія Літвінова взяла участь у конференції, присвяченій формуванню єдиних підходів щодо реагування на гендерно зумовлене насильство

У Києві розпочалася друга конференція «Правосуддя, орієнтоване на постраждалих від гендерно зумовленого насильства». Захід організований Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» у партнерстві з Офісом Генерального прокурора, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією України за підтримки гуманітарної організації Care.

Дводенна конференція зібрала понад 200 представників з правоохоронних органів, соціальних служб, юристів, адвокатоків, судмедекспертів, міжнародних експертів та інших фахівців.

Розпочали захід з панельної дискусії «Доступ до правосуддя через впровадження потерпілоорієнтованих підходів». Спікери обговорювали важливість орієнтованих на потерпілих підходів у системі правосуддя. Саме вони можуть змінити ситуацію та допомогти потерпілим відновитися після насильства.

Заступник Генерального прокурора Вікторія Літвінова зазначила, що гендерно зумовлене насильство є одним з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Це глибоко вкорінене явище, більшість постраждалих від якого – жінки. Україна, ратифікувавши Стамбульську конвенцію, взяла на себе зобов’язання боротись з цим явищем.

За словами заступника Генпрокурора, наразі спостерігається тенденція зростання кількості зафіксованих випадків домашнього насильства. Ефективне реагування, надання комплексної допомоги та притягнення кривдників до відповідальності – серед пріоритетів органів прокуратури.

«Минулого року Офіс Генерального прокурора озвучив базові засади, на яких мають будуватись потерпілоорієнтовані підходи: нетравматизація, безпека, підтримка потерпілих протягом усього часу з урахуванням індивідуальних особливостей і потреб особи. Щоб домашнє насильство не замовчувалось, упродовж року впроваджуються у практичну діяльність підходи, орієнтовані на постраждалих», – розповіла Вікторія Літвінова.

Заступник Генпрокурора відмітила, що збільшилась кількість застосованих обмежувальних заходів, мінімізована кількість слідчих дій за участі потерпілих, забезпечено інформування про права та послуги постраждалих, а також налагоджується міжвідомча взаємодія на місцях для надання комплексної допомоги. Для того, щоб це все працювало на практиці, Офіс Генпрокурора проводить навчання для фахівців, аналізує міжнародну практику та спільно з Нацполіцією України та «ЮрФем» завершили розробку стандартів досудового розслідування з урахуванням підходів, орієнтованих на постраждалих, презентованих на конференції.

У панельній дискусії також взяли участь заступник Голови Нацполіції України – керівник патрульної поліції Олександр Фацевич, заступниця Міністерки соціальної політики Уляна Токарєва, керівниця Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христина Кіт. Модерувала дискусію правозахисниця, журналістка, співзасновниця та членкиня правління Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Лариса Денисенко.

Вперше конференція «Правосуддя, орієнтоване на постраждалих від гендерно зумовленого насильства» була проведена у листопаді 2023 року. Однією із рекомендацій конференції була розробка стандартів досудового розслідування справ домашнього насильства із врахуванням потерпілоорієнтованих підходів та паралельне впровадження цих стандартів шляхом навчання фахівців, а саме слідчих, прокурорів, дізнавачів з усіх областей України.