У Гельсінкі відбулась міжнародна конференція «Депортовані українські діти: Європейські дії»
16.05.2025

15 травня у Гельсінкі пройшла міжнародна конференція «Депортовані українські діти: Європейські дії», організована Радою Європи, ПАРЄ та парламентом Фінляндії.
Захід зібрав урядовців, парламентарів та правозахисників з усієї Європи, аби розглянути нагальну проблему незаконної депортації та примусового переміщення дітей під час російської агресії проти України.
Окрема панель конференції була присвячена притягненню до відповідальності причетних до депортації. Модераторка дискусії Олена Хоменко, голова постійної платформи ПАРЄ Network Ukrainian Children, наголосила:
«Масова депортація дітей – це не лише гуманітарна катастрофа, але також грубе порушення міжнародного права, яке не може залишитися непокараним».

Заступник Генерального прокурора України Вікторія Літвінова доповіла про деталі розслідування, яке ведеться в рамках національного законодавства:
«В Криму та на Донбасі російська влада відпрацювала стратегію депортації дітей, яку надалі використали під час повномасштабного вторгнення. Ми реконструювали хронологію подій та ієрархічний ланцюжок причетних посадових осіб, ідеологів і колаборантів. Закликаємо інші країни вести власні розслідування за принципом універсальної юрисдикції».
Президентка Парламентської асамблеї ОБСЄ Піа Каума нагадала, що асамблея привітала створення Міжнародної коаліції за повернення українських дітей:
«Незаконне переміщення дітей залишається одним з найбільш тривожних наслідків порушення міжнародного права. Це стратегія не лише фізичного переміщення, але й стирання культури. Кожен такий випадок – потрясіння для дитини і брутальне порушення її прав. Маємо возз’єднати дітей зі своїми сім’ями і шукати відповідальності для причетних до їх переміщення».

В свою чергу, заступник голови Департаменту Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Ендрю Гарднер розповів про висновки роботи моніторингових місій:
«Примусова депортація є воєнним злочином. Але важливе не лише фізичне переміщення, а цілісне розуміння ситуації. З перших звітів у 2022 році ми вказували на факти депортацій. В нас є свідчення щодо дітей, яких за згодою батьків вивезли до окупованого Криму на оздоровлення, але так і не повернули додому».
Кожна дитина має право рости в родинному колі. В інших випадках дитина має право на опікунів, які дбатимуть про її інтереси, наголосила керівниця Офісу директора сектору Агентства ЄС з фундаментальних прав Катаріна Лугхофер:
«Сім’я – найменший елемент суспільства і природне середовище для дитини. Право на таке середовище має бути захищене. Тому возз’єднання з родиною найбільш відповідає інтересам дитини. Але, як бачимо, права дитини грубо порушені».
Експертка Regional Center for Human Rights Катерина Рашевська наголосила на ролі міжнародної спільноти в розшуку та поверненні переміщених дітей:
«росіяни стверджують, що понад 700 тисяч українських дітей перетнули їхній кордон. Необхідно вимагати повного доступу міжнародних незалежних організацій до українських дітей. Необхідно запроваджувати сильніші санкції та координувати санкційну політику для усунення лазівок».

За підсумками конференції «Депортовані українські діти: Європейські дії» прийнято комюніке, в якому зазначено системний характер депортацій та намір росії стерти в дітей українську ідентичність. Учасники конференції наголосили на необхідності отримати доступ до депортованих українських дітей та забезпечити їх повернення додому.
«Європейська спільнота зобов'язується мобілізувати всі наявні правові, політичні та гуманітарні інструменти для безпечного повернення кожної викраденої української дитини та притягнення винних до відповідальності. Це наш колективний обов'язок - рішуче протидіяти цим тяжким злочинам», - говориться в документі.
82