Офіс Генпрокурора та експерти презентували Стандарти розслідування незаконної депортації задля посилення ефективності роботи слідчих і прокурорів
30.04.2025
Прокурори спільно з національними експертами із міжнародного гуманітарного права розробили та представили Стандарти розслідування воєнного злочину «Незаконна депортація або переміщення».
Цей документ стане практичним орієнтиром для слідчих і прокурорів у формуванні єдиного підходу під час розслідування фактів насильницького вивезення росією дітей і дорослих з окупованих територій України, що мають системний характер.
Презентація та обговорення Стандартів відбулися у Тренінговому центрі прокурорів України за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice».
Розробкою займалася команда з 12 експертів та практиків. До цієї роботи були залучені представники Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, та Департаменту захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству, Офісу Генпрокурора. Координувала авторську команду Just Group – організація, яка досліджує кримінальну юстицію та розробляє рішення для трансформації системи.
Cтандарти містять модельні фабули справ, рішення із практики, зразки процесуальних документів тощо. Вони ґрунтуються на досвіді державних інституцій, а також на міжнародній практиці.
За словами заступника начальника Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Тараса Семківа, цей документ – практичний інструмент, який враховує багато аспектів, зокрема правову природу злочину, модель доказування, відмінність між законною евакуацією і злочинною депортацією.
Співавторка Стандартів, начальниця Департаменту захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству, Офісу Генпрокурора Юлія Усенко презентувала їх спеціальну частину та наголосила, що передусім це інституціоналізація досвіду слідчих та прокурорів. Вона зазначила, що за основу взяті два модульних кейси із Херсонщини – депортація засуджених та вихованців дитячого будинку. У цих справах вдалося апробувати способи збору доказів для доведення елементів воєнного злочину.
Юлія Усенко подякувала усім авторам Стандартів та партнерам, які допомогли у розробці документа.
Робота тривала майже упродовж року. Наприкінці 2024 року Стандарти були затверджені методичною радою Офісу Генерального прокурора. Презентовані рекомендації стали третіми в цій категорії, наступні наразі у розробці.
Ознайомитися зі Стандартами можна за посиланням: https://bit.ly/4iGorxT
235