Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Екологічні прокурори захистили право на вільний доступ до водних об’єктів, які використовуються для розведення риби

За ініціативи Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора припинено дію Інструкції Державного комітету рибного господарства України, яка сприяла зловживанням і недоплатам до місцевих бюджетів.

Інструкцію затверджено понад 16 років тому. Документ регулював порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, але фактично дозволяв одноосібне використання водних об’єктів без правовстановлюючих документів на земельні ділянки та уникнення сплати орендної плати.

Ця Інструкція була єдиним нормативним актом, який врегульовував порядок видачі режиму рибогосподарської експлуатації водного об’єкта. Користувачі такого режиму мали широкий обсяг повноважень щодо будь-якого водного об’єкта – ставка, озера чи водосховища. Вони могли обмежувати права інших суб’єктів на вилов риби й користувалися водними біоресурсами одноосібно.

Згідно з цими нормами, суб’єкти господарювання переважно не оформляли право користування водними об’єктами із земельними ділянками під ними, як цього вимагає Водний і Земельний кодекси України, і відповідно не сплачували кошти за землю до місцевих бюджетів.

Позицію екологічних прокурорів підтримало Міністерство юстиції України, а також Верховний Суд у низці судових спорів, підтвердивши, що таке використання водних об’єктів вимагає укладення договору оренди.

Наразі Інструкцію скасовано наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України.